Večer poľa v Inovačnom centre repky
"Kedy to začína? Nepoplietli Ste sa?" Toto boli otázky, ktoré nasledovali po prečítaní pozvánky na Večer poľa v Monsanto Inovačnom centre v Borovciach. Využijme vľúdne letné teploty a stretnime sa na roli v popoľudňajších hodinách, kedy nás už netrápia každodenné povinnosti. Predzberová prehliadka porastov repky a prvé obhliadky kukurice nás čakajú v stredu 25. Júna podvečer v Borovciach.
Keď stále neviete, čo si predstaviť pod pojmom "Inovačné centrum", prídte sa pozrieť do Boroviec, kde na jednom mieste návštevník prejde väčšinu technológií, ktoré ovplyvňujú pestovanie repky či kukurice. Od samotného výberu hybridu, jeho šľachtenia, cez hustotu a dátum sejby až po výživársku technológiu. Toto centrum samozrejme prináša nové a užitočné prístupy, ktoré spoločnými silami spojíme so zábavou a zaujímavosťami.
Prvý večer poľa prebehol už 10. mája, kedy túto možnosť využilo na 70 pestovateľov. Keď sme sa pýtali návštevníkov, čo hovoria na myšlienku večera poľa, odpovede boli pozitívne: "Keby bol program ráno, nemôžeme prísť pre pracovné a osobné povinnosti. Takto si to aspoň užijeme," hovorili dvaja pestovateľia, ktorí si Inovačné centrum prezreli aj z 20m výšky, vďaka pristavenej plošine. Ďalší farmár si s nadšením vyskúšal šoférovanie nového gatora od firmy John Deere, dokonca priamo v poli medzi pokusnými parcelami.
No najviac pozornosti si získali parcely samotné. Návštevníci si mohli vybrať - prejsť si centrum samostatne, alebo v rámci riadenej prehliadky s výkladom. Takúto komentovanú prehliadku absolvovala väčšina návštevníkov. Každá parcela DEKALB repky si zaslúžila osobitné predstavenie, ktorého sa úspešne zhostili zástupcovia - predajný tím spoločnosti Monsanto. Pre neskoro prichádzajúcich návšteníkov bola pripravená osobitná prehliadka porastov s výkladom. Cieľom každého výkladu bolo vyvolať otázky a diskusiu, čo sa v rámci prehliadok aj úspešne darilo.
V máji návštěvníci obzerali porasty, ktoré dokvietali a vytvárali prvé šešule. 25. júna už bude jasné, ktorá repka v kombinácii s ktorou technológiou bude najúrodnejšia. Návštěvníci si môžu na mieste odhadovať a najpresnejší tip bude odmenený vecným darčekom.
Tiež program je o dosť bohatší - prehliadka malých strojov John Deere, odborníci urobia krátku prezentáciu na tému "Repka ako komodita" a "Choroby repky". Veľkou otázkou pred sezónou 2014 ostáva, čo s morením? Ako to ovplyvní pestovanie repky? Na túto tému je pripravená riadená diskúzia, kde každý podnet je vítaný. Hneď vedľa rastie Inovačné centrum kukurice, kedy práve na konci júna je jedinečná možnosť vidieť výsledky voľby technológie, aplikácie ochrany proti búrinám a vplyv na vzchádzanie porastov. Veľký deň kukurice ale príde až 10. septembra.
Monsanto inovačné centrum už otvorilo brány tretieho ročníka, no májový večer poľa bol prvý, pilotný projekt, ktorý sa osvedčil a jeho program sa bude už len zlepšovať a stupňovať. Prídte sa sami presvedčiť 25. júna do Boroviec.
"Aby sme to všetko za jeden večer stihli! Tešíme sa na Vás!" vzkazuje tím Monsanto Slovakia.
PROGRAM
Behom podujatia je možné si vyskúšať:
Technológie a inovácie, ktoré na Vás v Monsanto Inovačnom centre čakajú, sú aplikované na repky DEKALB®. V predstavovanom portfóliu nájdete úspešné stálice európskych polí, ale aj novinky pre slovenský ako aj český trh.
Úrodové výsledky repka - IC Borovce 2014
Súbor: vysledky-dekalb-ic-repka-2014-borovce.pdf
Dátum vloženia: 30.07.2014
Veľkosť súboru: 530,09 KB
Monsanto IC - Borovce - lokalita
Súbor: ic-lokalita.pdf
Dátum vloženia: 11.11.2013
Veľkosť súboru: 627,09 KB